Ježíš při poslední večeři se svými učedníky svěřil církvi památku na svou oběť, když dává svým učedníkům chléb se slovy: „Toto je moje tělo.“ A podává jim kalich naplněný vínem se slovy: „Toto je má krev prolitá na odpuštění hříchů, …, to konejte na mou památku.“ Církev při bohoslužbě, které často říkáme mše svatá, dodnes nejen připomíná tuto chvíli, ale s vírou, která čerpá svůj základ v Ježíšových slovech i v praxi prvotní církve, také věřící přijímají tento pokrm jako Kristovo Tělo a Krev. Tímto způsobem se Kristus stává aktuálně posilou nejen pro chvíle každodenního života, ale také posilou pro chvíli, kdy budeme opouštět tento svět v důvěře, že pro spojení s Kristem nezůstaneme v moci smrti, ale dostaneme život věčný. Nalezneme mnoho dalších označení této svátosti – např. Nejsvětější svátost, svátost oltářní, svaté přijímání atd. Více: http://www.farnost-brevnov.cz/svatosti-a-duchovni-zivot/eucharistie/
Prakticky: Než člověk přistoupí poprvé k přijímání Těla a Krve Páně, vyžaduje se projít potřebnou přípravou – pro dospělé a děti popisujeme základní prvky níže. Přijímat tuto svátost může ten, kdo je pokřtěný v katolické církvi (pro členy reformovaných denominací je potřebné zvláštní dovolení biskupa), přistupuje alespoň jednou v roce ke svátosti pokání (zpověď), přičemž ideálně by člověk přijímající Tělo a krev Páně měl přistupovat ke svátosti pokání pravidelně v intervalu 1 – 2 měsíce. Dále je třeba dodržovat pravidla křesťanského života, mezi něž patří to, že muži a ženy žijící v manželství uzavřeli toto manželství křesťanským způsobem či nežijí ve společně bez uzavřeného manželství. Svátost pokání musí před přijímáním přijmout ten, kdy by měl na svědomí těžký nebo smrtelný hřích. Běžně přijímají tuto svátost věřící při bohoslužbě. V případě nemoci je na požádání navštíví kněz nebo jiný podávající doma, v nemocnici či jiném místě.
Dospělí
Je-li člověk pokřtěný jako dospělý, přijímá tuto svátost ve stejné bohoslužbě, v níž je pokřtěn. Dospělý, který byl v dětství pokřtěn a nepřistoupil v dětství k přijímání této svátosti, má být připraven tak, aby přijal jak biřmování, tak Tělo a Krev Páně. Tomuto kroku opět předchází potřebná příprava trvající cca školní rok. Pro započetí této přípravy je potřeba kontaktovat kněze příslušné farnosti.
Děti
V průběhu výuky náboženství je dětem nabídnuta příprava na první přijetí svátosti Těla a Krve Páně. Obvykle se tak děje ve třetím ročníku školní docházky, přičemž záleží na zralosti a orientaci v náboženských otázkách dítěte a křesťanské praxi rodiny. Příprava probíhá jak v hodinách výuky a ve strakonické farnosti také děti procházejí katechezemi určenými skupině připravující se na tzv. první svaté přijímání a na svátost pokání. Zpravidla probíhají po nedělní bohoslužbě v kostele sv. Markéty. K příprava na tuto svátost lze děti přihlásit u kněze nebo u katechety nebo katechetky. Informace o výuce náboženství na školách ve Strakonicích lze nalézt na webu farnosti nebo ve vývěskách na strakonických kostelích.