Jen málokdy by neznal výrok, že zvony odlétají o Velikonocích do Říma. Ač nevídáme vzduchem se nesoucí kolosy, přece má výrok svou logiku. V intervalu od mše na památku Poslední večeře, tedy od čtvrtka večer, přes Velký pátek, kdy si připomínáme Ježíšovo utrpení a smrt, až do noci ze soboty na neděli, se nepoužívají zvony a varhany a jiný hudební doprovod. Vyjadřuje se tím vážný ráz toho, co se událo. Proč tzv. letí do Říma? Protože rozhodnutí nepoužívání zvonů na v církvi po celém světě nařídil papež, který sídlí v Římě.
Jelikož hlas zvon ohlašoval denní časy a byl v podstatě jedinou časovou informací, nepočítáme-li pohyb slunce po obloze. Proto místo zvonů děti berou řehtačky, někde hrkačky, a ráno, v poledne a večer jejich zvukem zvou k modlitbě a tomu, co denní době odpovídá. Někde se řehtá i v pátek ve tři hodiny, v dobu, kdy Kristus na kříži zemřel. Hrkáči bývali také odměňováni (sladkostmi, vajíčky i penězi) – vždyť věnovali svůj čas a síly službě pro druhé.
V minulých dobách byla tradice řehtání rozšířena ve městech i vesnicích. Na vesnici se s ní potkáme většinou dodnes. Ve městech se s postupující anonymitou a individualizací často vytratila. Ve Strakonicích jí v roce 2022 chceme alespoň v centru města částečné obnovit.
Poznámka závěrem. V dobách před II. vatikánským koncilem bývaly bohoslužby zásadně ráno. Proto se řehtalo od čtvrtečního poledne do pátečního večera. Koncil však rozhodl, abychom se vrátili k původní tradici a mši, při které se připomíná poslední večeře Páně a při níž se přestává zvonit, byla opět večer. Stejně tak velikonoční vigilie, kdy se zvony opět rozezní, se odehrává už nikoli v sobotu ráno, ale po sobotním západu slunce. V současnosti tedy nezní zvony od čtvrtku večer do soboty večer, tedy mělo by se řehtat celý pátek a sobotu.
Roman Dvořák, farář
„Na Velký pátek krátce před polednem se sešlo 8 dětí, kluci i holčičky, na faře ve Strakonicích, odkud vyšel průvod ve 12 hodin. Průvodu požehnal p. Roman Dvořák. Klapání dřevěných řehtaček se neslo Velkým náměstím, Ellerovou ulicí cestou na Malé náměstí, kolem kostela sv. Markéty zpět na faru. Průvod ubíral stejnou trasou i v poledne na Bílou sobotu a dle tradice dostaly děti výslužku za to, že řehtáním nahradily chybějící zvuk zvonů.“
Veronika Marková